Кожного року 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Саме в цей день в усьому світі проводяться просвітницькі соціальні акції, метою яких є привернення уваги суспільства до проблеми поширення ВІЛ-інфекції / СНІД.

Цього року Всесвітній день боротьби зі СНІДом в Україні — це про те, як українці протидіють ВІЛ не завдяки, а всупереч. Всупереч повномасштабній війні, яку продовжує проти України російська федерація.

Повномасштабна війна, розпочата росією 24 лютого 2022 року, внесла суттєві корективи у послуги з профілактики та лікування ВІЛ в Україні, зруйновано майже дві сотні закладів охорони здоров’я, понад 1,6 тисячі – пошкоджені. В українських реаліях сьогодні під загрозою переривання лікування ВІЛ залишаються тисячі людей, які живуть із цим діагнозом. 

Та Україна впоралася з викликами повномасштабної війни. Було проведено перемовини з донорами щодо фінансування закупівлі АРТ, профілактики ВІЛ та послуг з медичної допомоги, щоб покрити дефіцит фінансування та забезпечити безперебійне надання послуг. Завдяки підтримці PEPFAR та Глобального фонду забезпечено достатній запас АРВ-препаратів для здійснення видачі на руки пацієнтам.

ВІЛ-послуги в Україні попри війну надаються з урахуванням сучасних міжнародних стратегій UNAIDS, ВООЗ, CDC, відповідно до клінічних протоколів і стандартів медичної допомоги, що ґрунтуються на доказовій медицині, у тісній співпраці з державним і громадським сектором.

 Раннє виявлення ВІЛ-інфекції є критично важливим для здоров’я та життя кожного пацієнта, а також для боротьби з епідемією загалом.  Та кожен із нас може зробити свій внесок у боротьбу з ВІЛ — попри війну.

Ось кілька причин зробити швидкий тест на ВІЛ-інфекцію:

  • ви ніколи раніше не обстежувались на ВІЛ;
  • вживали або вживаєте наркотики ін’єкційним шляхом;
  • маєте незахищені статеві контакти з партнером або кількома партнерами з невідомим або позитивним ВІЛ-статусом;
  • плануєте вагітність, однак не знаєте, який ВІЛ-статус у вас та вашого партнера;
  • маєте захворювання, які рецидивують або тривалий час не піддаються лікуванню, що призначає ваш лікар.
  • позбутися страхів та негативних думок щодо свого здоров’я приблизно за 15 хв, якщо використовувати експрес-тест.

Тестування на ВІЛ в Україні є добровільним, безкоштовним та конфіденційним. Ніхто не має права розголошувати ваш статус третім особам.

Пам’ятайте, що вірус небезпечний доти, поки він не виявлений. Тестування є ознакою вашої поваги до себе і тих, хто вам не байдужий!

Пройти тестування на ВІЛ можна у:

  • свого сімейного лікаря;
  • найближчому Центрі СНІДу чи кабінеті «Довіра»;
  • у будь-якому закладі охорони здоров’я України, що надає медичну допомогу в рамках 13 пакетів програми медичних гарантій, у тому числі амбулаторну та стаціонарну медичну допомогу;
  • неурядових організаціях.

Пройдіть тестування на ВІЛ і запросіть свого партнера або партнерку долучитися. При виявленні ВІЛ-інфекції потрібно якнайшвидше почати антиретровірусну терапію (АРТ), що забезпечить якісне життя та збереження здоров’я пацієнту. Люди з ВІЛ можуть вести нормальне життя, працювати, подорожувати, мати здорові стосунки і дітей. Головне – своєчасно приймати ліки, які наразі є доступними та безоплатними.

Станом на 01 грудня 2023 року  під медичним наглядом в кабінеті «Довіра» КНП «Жовтоводська міська лікарня» перебуває 328 пацієнтів з діагнозом «ВІЛ-інфекція», з них 319 приймають високоактивну антиретровірусну терапію, яка допомагає їм зберегти повноцінне життя.

 Завдяки прийому антиретровірусної терапії, смертність від СНІДу в місті зменшилась в 10 разів в порівнянні з 2015 роком.                                                    

За період війни отримали допомогу в закладі більше 18 внутрішньо-переміщених осіб, продовжують лікування 12 осіб.

Якщо ви живете з ВІЛ, не забувайте про щоденний прийом антиретровірусної терапії. Це не лише допоможе вам почуватися краще та жити більш повноцінне життя, а й захистить від інфікування вашого партнера або партнерку. Адже у разі досягнення невизначування рівня вірусного навантаження, ВІЛ не передається статевим шляхом. 

Антиретровірусна терапія в Україні безоплатна. Її можна отримати в СНІД-Центрі або на АРТ-сайті після консультації з лікарем. 

Якщо у вас виникнуть питання, – можна звернутися до кабінету «Довіра» КНП «Жовтоводська міська лікарня» ЖМР, кабінет 106 поліклініки, вул. Героїв Чорнобиля,16, телефон 0668110068.

Лікар-інфекціоніст кабінету «Довіра»                                                О.О. Марініна